KOUZLO MAŽORETKOVÉHO SPORTU

Co se vám vybaví jako první, když se řekne „mažoretka“? Dechová hudba, pochodový krok nebo tradiční uniforma? Možná budete překvapeni.
Mažoretky jsou dnes plnohodnotným a velmi kvalitním odvětvím sportu, které v sobě skrývá tanec, baletní průpravu, gymnastiku nebo i kroky latinskoamerických tanců. Ladnost, elegance, krása a preciznost – to vše je mažoretkový sport. To vše je FALCO.

Baton

Hůlka, neboli baton, je jednou z předních disciplín mažoretkového sportu a nedílnou součástí tréninkových hodin v našem klubu. V každé soutěžní sezóně máme pravidelné zastoupení hůlkových choreografií, které bývají porotou vysoce hodnocené. Pro většinu našich dětí je hůlka oblíbeným náčiním a mají radost z každého nově naučeného prvku. Často se až může zdát, že mažoretka s hůlkou kouzlí, ale za vším se skrývá spousta píle a vytrvalosti.

Pom Pom

Druhou, pro nás velmi oblíbenou disciplínou, která zastává důležité místo v moderním mažoretkovém sportu, je pom, čili třásně. Holky tančící s třásněmi mohou často připomínat roztleskávačky, ale není tomu úplně tak. Velmi využívaná je zde gymnastika a těžká akrobacie, zároveň se dají s pomy dělat různé prvky a vyhazovačky. Své kouzlo mají i ladné, baletní choreografie. FALCO každoročně mívá v této disciplíně velké zastoupení.

Gymnastika

Protože pružnost, ohebnost a flexibilita jsou v našem odvětví sportu téměř nezbytné, pravidelně do našich tréninků zařazujeme i gymnastiku. Základy u dětí rozvíjíme už od útlého věku, nejčastěji formou her nebo soutěží. Starší děti už potom gymnastickou průpravu absolvují několikrát do týdne. Z gymnastiky se postupně stala vášeň a některá děvčátka se tak protahují i samy doma nebo venku. Všemi naučenými prvky následně oživujeme své choreografie a kombinujeme je s hůlkou nebo třásněmi.

Pohybová průprava

Základem každého druhu tance, ať už se jedná o jakýkoliv, je správné držení těla. Pohybová průprava se tak stala jednou z nejzákladnějších dovedností, které si u nás děti osvojují. Dbáme na to, aby všechny choreografie byly protančeny s ladností, lehkostí a precizností v každém kroku. Do tréninků zařazujeme základy baletu i nejrůznějších tanečních variací. Bez propnutých špiček, dotažených pohybů nebo zvednuté hlavy se naše děti neobejdou.

Tanec není jen obyčejné slovo. Je to vášeň na celý život. Skrývá v sobě dřinu, pot a někdy i slzy, ale zároveň taky krásu, odhodlání, radost i slzy štěstí. Nikdy nebudu litovat ani jedné vteřiny, kterou jsem protančila. A zároveň z ničeho nikdy nebudu mít husí kůži víc, než když vidím naše holky tančit. Ten pocit je k nezaplacení.

Lucie Trávníčková